Ve dnech 24. a 25. dubna 2017 se ve švýcarském Lausanne konal druhý ročník vývojářské konference AppBuilders. Loňský první ročník sklidil velmi pozitivní ohlasy v komunitě mobilních vývojářů a světově známý portál raywenderlich.com tuto konferenci dokonce zařadil do svého výčtu Top 10 iOS Conferences in 2017. Nejen proto jsem se v neděli v předvečer konference vydal letadlem do Ženevy a následně vlakem podél břehu ženevského jezera do Lausanne hltat vědomosti a sbírat kontakty.
Nezastavila mě ani cena vstupenky atakující hranici 10 000 Kč. Využil jsem poslední měsíce svého studentského života a na základě mého podílu v našich Ackee opensource projektech se mi podařilo získat lístek zdarma v rámci Student Scholarship programu.
Pozoruhodně mladý tým organizátorů z SMDA hostil po dva dny v majestátní budově SwissTech Convention Center přednášející a účastníky ze všech koutů světa, aby ve dvou sálech nabídl na 4 desítky přednášek jak úzce zaměřených na iOS a Android, tak i na obecnější témata spojená s mobilním vývojem.
O čem se mluvilo?
Vzhledem k tomu, že jsem iOS vývojářem, tak jsem téměř veškerý čas strávil v iOS sále, což mě ovšem trochu mrzelo, protože bych si často rád poslechl i některé souběžné Android talky.
Celou dvoudenní konferenci bohužel nejde shrnout do jednoho blog postu, takže následující řádky jsou alespoň stručným výtahem toho, co mě osobně zaujalo a bavilo nejvíce.
S velmi zajímavým tématem se představil Felix Krause jakožto hlavní autor CI nástroje fastlane. Jeho povídání poodkrylo, co všechno se skrývá v pozadí jednoho z největších opensource projektů na GitHubu. Řeč byla o strategii vývoje, opravování chyb, odbavování issues a pull requestů, používání komunikačních botů a spoustě dalších zajímavostí.
Maxim Zaks ukázal ve své přednášce „Talk binary to me” možnosti optimalizace síťové komunikace a to především využitím binárních formátů namísto běžně používaného JSON formátu. O možnostech zabezpečení aplikací se rozpovídala ukrajinská vývojářka Anastasiia Voitova a ukázala i několik velmi praktických ukázek. Tématu zabezpečení se týkala i přednáška „I just hacked your app” od Marcose Placony zaměřená na Android platformu.
Skvělým nápadem se ukázal být formát nazvaný Stories. Jednalo se celkem o 3 moderované diskuze, které brilantním způsobem vedl Steve Scott a představili se v nich opravdu vážené osobnosti ve svých oborech. Jmenovitě Martin Odersky – autor programovacího jazyka Scala, Laura Kalbag – odbornice v oblasti ochrany osobních údajů a Sergei Gleyzer – částicový fyzik zabývající se krom jiného i machine learningem v CERNu. Byla opravdu čest se s takovými lidmi potkat.
Samozřejmě mě napadá ještě několik dalších přednášek, které by určitě stály za zmínku, ale raději se podívejte na youtube kanál SMDA, kde můžete shlédnout většinu letošních talků.
Něco víc než “jen” přednášky
AppBuilders ovšem není pouze o vysedávání v přednáškových sálech, ale především o komunitě, potkávání se s lidmi a sdílení znalostí. Může to znít jako klišé, řeknete si, že to je přece součástí každé konference či meetupu, ale AppBuilders bylo pro mě v tomto ohledu zdaleka nejsilnějším zážitkem.
Všichni účastníci a hlavně přednášející tvoří neuvěřitelně přátelskou atmosféru a všichni kolem vás jsou vstřícní a otevření jakékoliv diskuzi na jakékoliv téma. Komunikace mezi účastníky je také podpořena AppBuilders Slackem, kde po celou dobu všichni aktivně komunikují a reagují.
Tuto atmosféru pořadatelé navíc umocnili pondělní párty ve skvělém místním podniku Cafè Saint Pierre, kde jsme měli možnost ochutnat několik místních piv i drinků a nutno podotknout, že párty to byla vydařená.
AppBuilders bylo zkrátka jedním slovem perfektní. Zajímavá témata, kvalitní přednášky od špičkových lidí, zvládnutá organizace a neopakovatelná atmosféra. Jediné co lze vytknout je vyšší cena vstupenky a všeobecně extrémně předražené samotné Švýcarsko, ale můžu s klidným svědomím říct, že to za to stojí.
Pokud hledáte dobře obsazenou konferenci na území Evropy, tak je to právě tato. Takže doufám, že se uvidíme na dalším ročníku tentokrát v Luganu.